Boże Narodzenie od pokoleń jest bardzo ważnym świętem dla Polaków. Tak było również w czasach wojny i okupacji, w czasach PRL, stanu wojennego. Łamanie się opłatkiem w gronie rodzinnym, wizerunek Świętej Rodziny, gwiazda betlejemska, Trzej Królowie, udekorowane drzewko pozostawały niezmiennie symbolami tych świąt. W trudnych chwilach radości towarzyszyła też troska o godne ich przygotowanie, a dużym problemem był panujący niedobory produktów i ogólny niedostatek. Często musiała wystarczyć mała choinka, skromna wieczerza wigilijna. Przygnębienie i smutek panował w roku 1981. Kilkanaście dni wcześniej 13 grudnia w Polsce rozpoczął się stan wojenny.
W lutym 1982 r. działacze NSZZ „Solidarność Podbeskidzia” powołali do życia podziemną strukturę tzw. Regionalną Komisję Wykonawczą Trzeci Szereg „Solidarności”. Jej przewodniczącym został Jerzy Binkowski. Działalność RKW Trzeci Szereg koncentrowała się na pomocy represjonowanym członkom „Solidarności” i ich rodzinom, wydawaniu prasy podziemnej, ulotek. Wydawane były również karty pocztowe, których dochód stanowił wsparcie na rzecz działań komisji.
Kartka świąteczna na Boże Narodzenie 1986 (?) „Solidarność Podbeskidzia”.
Kartka bez opisu. Na wersji ulotkowej – rozprowadzanej bezpłatnie, z tym samym wzorem – znajduje się zapis: „Naszym zwolennikom i przeciwnikom wszystkiego dobrego z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku”. RKW „Trzeci Szereg” NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie.
Kartka ze zbiorów własnych