Genua – publiczna pralnia na placu Św. Brygidy (Genova – Truogoli di S. Brigida), karta pocztowa z obiegu, wysłana 6 lutego 1922 r., wydawca nieoznaczony. Ze zbiorów M. Frączek.

Kto był we Włoszech z pewnością zetknął się z wiszącym praniem na sznurkach powiewającym na wietrze – bielizna, koszule, spodnie, prześcieradła. Od wieków to element włoskiego krajobrazu i  codziennego życia Włochów, którzy postępują zgodnie z zasadą „wieszaj swoje pranie, gdziekolwiek możesz”.  

Plac przedstawiony na karcie pocztowej znajduje się w historycznym centrum Genui, charakteryzującego się labiryntem wąskich ulic oraz kolorowych wysokich budynków. Plac nosi imię Brygidy, szwedzkiej księżniczki żyjącej w XIV w., która została świętą. Na środku placu znajduje się „truogoli”, czyli publiczna pralnia, według tradycji podarowana przez szlachecką rodzinę podczas zarazy w XVII w. dla poprawy warunków higienicznych w mieście. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kobiety spotykały się w tym miejscu nie tylko by prać ubrania, ale również by udzielać się towarzysko …

Na stronie korespondencyjnej znaczek o wartości 10 centymów z podobizną króla Włoch Wiktora Emanuela III (1900-1946) o brunatno różanej barwie.

Oryginalny adres odbiorcy zmieniony na Feldberg, Feldberghof, Schwarzwald (Niemcy).

Ten sam motyw z placu Św. Brygidy w Genui na innej karcie pocztowej (bez obiegu, ze zbiorów M. Frączek).

Wydawca karty skorzystał ze zdjęcia z 1880 r. Francesco Ciappei – jednego z pionierów fotografii we Włoszech, którego pracownia mieściła się w Genui (zob. oryginał ze zbiorów Münchner Stadtmuseum).