Karta pocztowa wydana przez podziemne struktury Solidarności Podbeskidzia 13 grudnia 1986 r. w piątą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Autor projektu nieznany. Ze zbiorów M. Frączek

Władzom komunistycznym po 13 grudnia 1981 r. nie udało się całkowicie zniszczyć niezależnej działalności wydawniczej na Podbeskidziu. Obok książek i prasy podziemnej wydawanych poza cenzurą, pojawiły się druki o charakterze ulotnym – znaczki poczty podziemnej, koperty okolicznościowe z nadrukami, pocztówki czy banknoty. Dla wydawców były one również źródłem dochodów (tzw. cegiełki), które wspierały inne rodzaje działalności.

Pocztówka miała świadczyć o nieprzerwanej działalności podziemnej Solidarności i ruchu wydawniczego, które w regionie było nieustannie nękane przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa i milicję. Mimo wielu wpadek i aresztowań ludzi związanych z podziemną drukarnią Solidarności Podbeskidzia przetrwała ona do 1989 r.

Karata dystrybuowana była głównie w Bielsku-Białej i okolicznych miejscowościach jako bezpłatne ulotki.

Typowy rewers karty pocztowej – część  przeznaczona na korespondencję, miejsce na wpisanie adresata i znaczek Poczta Solidarność Podbeskidzia (kolor znaczka był zróżnicowany).

Karta znajduje się również w zbiorach Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie (Kar. 181 I)

Dodaj komentarz