Plakat jubileuszowej wystawy z okazji 135-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozach

27 czerwca 2025 r. w galerii pałacu Czeczów odbyło się otwarcie wystawy z okazji 135-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozach. Wystawę przygotowała OSP wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Kozach, przy współpracy z Domem Kultury w Kozach. Licznych Gości powitał Prezes OSP w Kozach Sebastian Wójcik. O wystawie i zgromadzonych eksponatach opowiedział Dyrektor Biblioteki Bartłomiej Jurzak.

Wejście na wystawę z okazji 135-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozach, pałac Czeczów
Uroczystość otwarcia wystawy. Przemawia Prezes OSP w Kozach Sebastian Wójcik (w środku)

Na wystawie pokazano historię koziańskiej straży ogniowej – jak nazywano ją u początków istnienia. Można na niej zobaczyć elementy dawnego sprzętu strażackiego, umundurowanie, hełmy, archiwalne fotografie, odznaczenia, dokumenty oraz różne pamiątki ze zbiorów OSP, Izby Historycznej im. Adolfa Zubera w Kozach, rodzin strażackich oraz osób prywatnych. Osobami, które udostępniły swoje rodzinne zbiory na wystawę są m. in. Pani Teresa Bech, żona Władysława Becha (1953-2017), wieloletniego Prezesa i Wiceprezesa OSP w Kozach oraz Pan Marcin Jaworski prawnuk Tomasza Byrskiego (1864-1943), jednego z założycieli straży.

O historii OSP i zgromadzonych eksponatach opowiada Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozach Bartłomiej Jurzak (z prawej). Obok Marcin Jaworski – osoba, która udostępniła na wystawę cenne, strażackie pamiątki rodzinne
Uroczystość otwarcia wystawy. Po prawej stronie Teresa Bech, żona wieloletniego Prezesa i Wiceprezesa OSP w Kozach Władysława Becha. Na wystawie zaprezentowała wiele pamiątek pochodzących ze zbiorów rodzinnych

Ekspozycję tworzą przede wszystkim plansze informacyjne wzbogacone licznymi fotografiami pokazujące początki tworzenia ochotniczej straży ogniowej, osoby jej założycieli, noty biograficzne (ograniczone do minimum) oraz proces rozwoju straży aż do współczesności. Najciekawsze archiwalia wystawy to oryginał pierwszej Księgi kasowej. Zaprezentowano m. in. odznakę i legitymacje Złoty Znak Związku OSP RP przyznaną w 2007 r. Władysławowi Bechowi (najwyższe odznaczenie Związku), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany pośmiertnie Michałowi Kućce w 1971 r., który zginął na służbie w czasie pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Można przyglądnąć się z bliska tarczy pamiątkowej z poświęcenia sikawki motorowej z 1934 r. z licznymi tzw. gwoździami fundatorów. Zaprezentowano skromną – jedyną jak do tej pory – monografię OSP autorstwa Władysława Skoczylasa z 1990 roku oraz fragmenty pierwszego tomu Kroniki OSP z 1987 r. pisanej odręcznie przez Skoczylasa. Zobaczyć można polską gaśnice z okresu międzywojennego oraz produkcji amerykańskiej, ręczne pompy, ponad 3 metrowy bosak, maskę gazową i inne.

Wystawa jest dobrą okazja, aby zobaczyć, jak koziańscy strażacy przez lata angażowali się w ochronę i życie lokalnej społeczności. Wstęp wolny.

Widok ogólny wystawy z tablicami informacyjnymi i eksponatami
Pamiątki strażackie, m. in. odznaka i legitymacja Złotego Znaku Związku OSP RP Władysława Becha.
Fragment ekspozycji poświęconej Michałowi Kućce, który w 1971 r. zginął w czasie pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach
Motopompa pożarnicza
Stare hełmy strażackie z hełmem naczelnika (po prawej)
Stare lampy używane w straży pożarnej
Gwoździe z nazwiskami fundatorów sprzętu gaśniczego z okresu międzywojennego (w tym OSP w Bujakowie, Pisarzowicach, Białej)
Dyplom mianowania Tomasza Byrskiego Członkiem Honorowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozach
Szyld punktu sprzedaży polisy od ognia, gradu i na życie, który znajdował się w sklepie Tomasza Byrskiego w Kozach
Stary hełm strażacki i Księga kasowa z 1890 r.

Na wystawę nie przygotowano żadnego folderu, który upamiętniłby jubileusz i był ciekawą pamiątką dla zwiedzających. Po zakończeniu wystawy – zaplanowano ją do końca lipca br. – plansze informacyjne mogłyby jeszcze zaistnieć gdzieś w koziańskiej przestrzeni publicznej, by dotrzeć do jeszcze szerszego odbiorcy, również odwiedzających Kozy (wystawy nie można zwiedzać w niedziele i święta).

Fotografie własne.


Na łamach oprzeszlosci.pl ukazały się inne materiały o OSP w Kozach
[1] Powstanie i początek działalności Straży Ogniowej w Kozach
[2] Towarzystwo Straży Ogniowej w Kozach 1906 r.
[3] Dawniej i dziś – strażnica Towarzystwa Straży Ogniowej w Kozach
[4] Samarytanki w OSP w Kozach

Dodaj komentarz